22 lutego, 2020

Chcesz założyć startup? Przemyśl dobrze te kwestie!

Ze świecą można by szukać kogoś, kto w obecnych czasach nie słyszał o startupach. Opowieści na ich temat czasami kończą się puentą o zaskakującym sukcesie, częściej jednak stają się historiami świetnej idei, która znika tak samo szybko, jak się pojawia. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli zastanawiasz się nad założeniem startupu, musisz to zrozumieć, by twoja inwestycja nie posypała się jak domek z kart. Symbioza pomysłów i zasobów – znaczenie zabezpieczenia finansowego Większość projektów startupów zaczyna się następująco. Pewnego dnia przychodzi ci do głowy pomysł na intrygujący, nowatorski produkt. Jesteś praktycznie […]

0
Published by:
ADMIN

Ze świecą można by szukać kogoś, kto w obecnych czasach nie słyszał o startupach. Opowieści na ich temat czasami kończą się puentą o zaskakującym sukcesie, częściej jednak stają się historiami świetnej idei, która znika tak samo szybko, jak się pojawia. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli zastanawiasz się nad założeniem startupu, musisz to zrozumieć, by twoja inwestycja nie posypała się jak domek z kart.

Symbioza pomysłów i zasobów – znaczenie zabezpieczenia finansowego

Większość projektów startupów zaczyna się następująco. Pewnego dnia przychodzi ci do głowy pomysł na intrygujący, nowatorski produkt. Jesteś praktycznie pewien, że nie widziałeś na rynku czegoś podobnego – i to zarówno w skali polskiej, jak i światowej. Szybko zapraszasz do spółki kilkoro znajomych, którym również marzy się stworzenie absolutnej nowości. Piszecie biznesplan, robicie trochę testów i analiz, potem kilka formalności, i startup gotowy!

Co na ogół dzieje się dalej? Niestety – dane z badań rynkowych pokazują jasno, że kolejnym etapem najczęściej bywa powolne dążenie ku upadkowi, zwłaszcza w przypadku pomysłów, które zostały sfinansowane z własnej kieszeni ich twórców. Jeżeli swoją jedyną nadzieję pokładasz w powodzeniu każdego zaprojektowanego etapu pracy, łącznie z dotarciem do klienta, raczej dość mocno się rozczarujesz. Prognozy na temat zachowań klientów są tylko i wyłącznie tym – prognozami.

Wchodzą tu w grę czynniki, których nie sposób precyzyjnie przewidzieć. By pozostać na rynku nieco dłużej, niż tylko przysłowiową chwilę, potrzebujesz czegoś poza początkowym finansowaniem i myśleniem życzeniowym. Potrzebna ci solidna poduszka finansowa, którą z łatwością zapewni ci pożyczka dla startupu. W ten sposób zapewnisz sobie i innym współpracownikom przestrzeń, w której będziecie mogli zachować kreatywność nawet w najtrudniejszym dla firmy czasie.

Pieniądze a startup – ile to kosztuje?

To zarazem i trudne, i łatwe pytanie. Trudne – bo każdy startup rządzi się w tym względzie własnymi prawami. Czynniki, które uniemożliwiają tu udzielenie uniwersalnej odpowiedzi, to między innymi rodzaj produktu, koszt jego wytworzenia, a także trwałość magazynowa. Ponadto trzeba by wziąć po uwagę również to, czy przestrzeń wynajmowana przez startup to drogi lokal w centrum miasta, czy mała klitka na uboczu. Pozostaje jeszcze kwestia pracowników – czy charakter działań w twojej firmie wymaga delegowania dużej ilości zadań, czy też ze wszystkim uporasz się ty lub inni założyciele?

Tytułowe pytanie należy jednocześnie uznać za łatwe, bo niezależnie od okoliczności, jedno jest pewne – startup będzie kosztować. Pożyczka dla startupu może przynieść Ci dużo więcej korzyści i spokoju ducha, niż możesz to sobie obecnie wyobrazić. Nawet, jeśli teraz nie widzisz dokładnie, skąd miałyby nadejść dodatkowe koszty, każdy doświadczony na rynku startupowiec powie ci od razu, że to tylko kwestia czasu.

Co więcej, tego typu pożyczka to nie tylko zabezpieczenie – to także szansa, by otworzyć się na nowe perspektywy, dostępne od pewnego progu finansowego. Może twoja wirtualna firma rozkręci się jeszcze szybciej, gdy zapewnisz jej obecność w przestrzeni publicznej? Może inwestycja w nowy sprzęt czy programy graficzne pozwoli ci tworzyć projekty na skalę, która zwróci uwagę inwestorów? Jeśli planujesz skoczyć na głęboką wodę, zakładając startup, nie licz na to, że twój genialny pomysł utrzyma cię na powierzchni. Zabierz ze sobą koło ratunkowe w postaci dobrej pożyczki.

NO COMMENTS