16 lutego, 2020

Metody finansowania startupu

Startup to sprawdzony sposób na własną działalność, który jest coraz częściej wybierany przez młodych przedsiębiorców. Bardzo dobry pomysł to jednak nie wszystko. Niezbędny jest jeszcze konkretny kapitał. A że startupy działają najczęściej w sektorze związanym z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami rynkowymi – bardzo często środki konieczne do rozpoczęcia działalności są niemałe. Co to jest startup i czym się charakteryzuje? Startup to słowo, które w mediach pojawia się dziś bardzo często. Jak się jednak okazuje niewiele osób wie czym dokładnie startup jest i czym się charakteryzuje. Najprościej mówiąc startup jest to […]

0
Published by:
ADMIN

Startup to sprawdzony sposób na własną działalność, który jest coraz częściej wybierany przez młodych przedsiębiorców. Bardzo dobry pomysł to jednak nie wszystko. Niezbędny jest jeszcze konkretny kapitał. A że startupy działają najczęściej w sektorze związanym z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami rynkowymi – bardzo często środki konieczne do rozpoczęcia działalności są niemałe.

Co to jest startup i czym się charakteryzuje?

Startup to słowo, które w mediach pojawia się dziś bardzo często. Jak się jednak okazuje niewiele osób wie czym dokładnie startup jest i czym się charakteryzuje. Najprościej mówiąc startup jest to rodzaj działalności gospodarczej – firma, która startuje na rynku z zamiarem znalezienia właściwego dla siebie, najczęściej nowatorskiego modelu biznesowego, dzięki któremu można osiągnąć duży wzrost. Startupy to najczęściej przedsięwzięcia krótkoterminowe – zaplanowane na maksymalnie kilka lat. Tego rodzaju przedsiębiorstwa zazwyczaj finansowane są zewnętrznie, aczkolwiek inwestycja w nie wiąże się z dość dużym ryzykiem.

Pożyczka dla startupu

Jednym z łatwiej dostępnych sposobów finansowania działalności jest skorzystanie z pożyczki bankowej. W ten sposób można uzyskać niemałe pieniądze, aczkolwiek nie największe możliwe kwoty. Pożyczkę można wykorzystać na wynajęcie lokalu, zakup sprzętu, a nawet zatrudnienie niezbędnych do działania firmy pracowników.

Venture Capital

Jednym z ciekawszych sposobów uzyskanie finansów na otwarcie startupu jest skorzystanie z pomocy jednego z wielu funduszy venture capital. Fundusze takie inwestują (w imieniu swoich klientów) w nowo powstające, najbardziej innowacyjne, czy wykorzystujące nowoczesne technologie firmy. Zyskiem dla nich jest sprzedaż udziałów w danej firmie po kilku latach od jej otwarcia.

Anioły biznesu

Skorzystanie z pomocy anioła biznesu to ciekawa propozycja. Osoby pełniące tę funkcję to najczęściej doświadczeni przedsiębiorcy dysponujący ogromnym kapitałem, którego część poświęcają na dość ryzykowne inwestycje, jakimi jest wspieranie startupów. Anioły biznesu w ten sposób wspierają rozwój lokalnych gospodarek w szerszym kontekście, a także przyczyniają się do wzrostu przedsiębiorczości jako takiej, a co za tym idzie również polepszenia sytuacji na rynku. Można więc powiedzieć, że tego rodzaju inwestycje potencjalnie mogą zwrócić się nie tylko w wymiarze finansowym.

Crowdfunding

Na rynku działa obecnie wiele funduszy, którym głównym zadaniem jest zbieranie środków na różne cele (zależne od poszczególnych użytkowników) od prywatnych darczyńców. W ten sposób można zebrać niemałe środki na rozpoczęcie działalności, a przy tym nie mają one charakteru zwrotnej inwestycji. Problemem jest tu jedynie dość duża konkurencja i trudność przekonania innych, o tym, że warto przekazać nam pieniądze.

Finansowanie startupu z własnych środków

Finansowanie startupu z własnych środków nie jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Wiąże się to przede wszystkim z dużym ryzykiem. Tego rodzaju finansowanie wybierają raczej doświadczeni przedsiębiorcy, którzy mają większą, lub mniejszą pewność powodzenia inwestycji.

NO COMMENTS